Dnes mám pro vás recept, který jsem dělala už více než stokrát. Je to recept na indický chléb naan. Jedná se o kynuté pečivo, které se používá jako příloha hlavnímu jídlu nebo polévce. Dá se jíst i samotný – nejlépe ještě teplý, potřený ghíčkem  či máslem a posypaný špetkou soli. Na jeho přípravu budete potřebovat pouze hladkou mouku, vodu, sušené droždí, trošku cukru a sůl. Tradičně se naan peče v troubě tandori, ale protože tandori doma běžně doma nemáte, jde to i jinak. Chléb si můžete připravit na pánvi, palačinkovači anebo upéct v troubě.

Indický naan dělám nejčastěji k indické kuchyni, k té se dokonale hodí. Například k polévce z červené čočky, kuřeti tikka masala anebo tandori kuřeti. Neznám nic lepšího než čerstvě upečený naan namočený do polévky z červené čočky. To je vám taková dobrota!

V Indii se naan používá namísto příboru. Utrhnete si kousek a jídlo s ním naberete. Já jsem se to už také naučila. Za začátku mi sice vadilo, že mám ruce od jídla, ale pak jsem se si to vychytala a ruce mám po jídle čisté. V Indii samozřejmě asi neřeší, jestli se zašpiní nebo ne:-). On se ten příbor k indické kuchyni ani nehodí. Ráda dodržuji způsoby, jak se jídla daných zemí jí. Čínské jídlo hůlkami, české příborem a indické rukama. Je to pro mě příjemné zpestření jídla. Vyzkoušejte to a uvidíte:-).

 

Indická polévka s červenou čočkou

 

Ochutnejte ho a dejte mi vědět, co na něj říkáte😊.

 

Suroviny:

  • 500g hladké mouky
  • 360g vlažné vody
  • 1 sáček sušeného droždí
  • 1 lžička cukru
  • 1 lžička soli
  • + ghí na potření i smažení

 

Postup

  1. Vlažnou vodu smíchejte s cukrem a sušeným droždím. Dobře promíchejte a nechte 10 minut vzejít kvásek.
  2. Mouku nasypte do misky, přidejte sůl a připravený kvásek. Dobře propracujte. Těsto můžete zadělat vařečkou anebo v kuchyňském robotu. Ručně bych to nedoporučovala, protože docela lepí.
  3. Mísu s těstem zakryjte utěrkou a nechte 30-60 minut kynout.
  4. Těsto rozdělte na 8-16 dílů. Pro menší naan nakrájejte těsto na 16 dílů, pro naan větší na 8 dílů. Většinou to dělám od oka, nijak to nepočítám.
  5. Vál posypte hladkou moukou a každý díl vyválejte na 0,5cm vysoké těsto. Jde to i rukama, stačí těsto obalit v mouce a pak ho rozmačkat nebo roztáhnout do stran.
  6. Na pánvi zahřejte trochu ghí, stačí velmi malé množství. Vložte 1 nebo více naanů (podle toho, kolik se vám vejde na pánev) a opékejte, dokud se na spodní straně nevytvoří hnědé flíčky. Poté otočte a opékejte. Vychází to přibližně 2 minuty strana.
  7. Naan se dá opékat i na sucho, ale budete potřebovat nepřilnavou pánev anebo palačinkovač. Já používám palačinkovač. Mám ho už 3 roky a nic se na něj ještě nepřilepilo😊.
  8. Každý naan potřete rozpuštěným ghíčkem nebo máslem a posypte špetkou soli. Ochutnejte ho ještě než vychladne, teplý je prostě nejlepší:-P. Vždycky minimálně jeden sním, než se zbytek dopeče😊.

 

Novinka – naan pečený v troubě:

Na konci léta jsem byla v indické restauraci, kde naan pekli v tradiční tandori troubě. Paní z restaurace mi poradila, že si mohu doma naan upéct v troubě. Zkusila jsem to a je vynikající. Na povrchu krásně křupavý a uvnitř měkký.

Těsto na naan rozdělím na 4 díly. Vytáhnu tak, aby byl dlouhý jako velký plech. Na 1 plech se mi vešly 2 naany. Ty zbylé dva jsem dala péct potom. Peču na na 180 stupňů ve středu trouby. Až se na chlebu vytvoří hnědé flíčky, vyndám plech z trouby, chvilku počkám a pak ho opatrně otočím. Opět počkám na hnědé flíčky a vyndám. Záleží na velikosti, doba pečení je 10-20 minut, chce si to vychytat. Pak ho potřu máslem nebo ghíčkem, posolím a dám péct ten zbytek.

Když se mi nechce dělat 4, připravím si 2 plechy s pečícím papírem a udělám jen 2 obrovské chleby. Jen za poslední měsíc jsem naan pekla asi 10x a ještě několikrát sladký, který pro vás budu brzy mít:-). Uvidíte, ten sladký…to je taky dobrota:-).

 

TIP

Vegani mohou na potření naanu namísto ghí použít rozpuštěné rostlinné máslo (například Alsan).