Pohankový perník s acidofilním mlékem a třtinovým cukrem. Na tento perník budete potřebovat pohankovou mouku. Věděli jste, že si pohankovou mouku můžete doma snadno vyrobit? Stačí rozmixovat loupanou pohanku nebo pohanku lámanku na prášek. Nepotřebujete k tomu mlýnek na mouku ani jiné speciální vybavení. Vystačíte si s obyčejným mixérem. Více o pohankové mouce najdete v tomto článku: Jak si vyrobit pohankovou mouku.

Minulý týden mi přišel balíček od Biosféry a v něm byla i pohanka. Zatím jsem z pohanky dělala jen jeden recept a to raw borůvkovou kaši. Chtěla jsem využít její potenciál a udělat z ní i něco jiného. Je toho tolik, co z pohanky udělat: polévku, přílohu k hlavnímu jídlu, z mouky pak koláče, pizzu nebo třeba perník. Část pohanky jsem tedy rozmixovala na prášek a připravila z něj tento skvělý perník.

Pohanková mouka neobsahuje lepek a perník je tak bezlepkový.

 

Suroviny:

  • 220g acidofilního mléka (lze nahradit kysaným podmáslím nebo kefírem)
  • 135g pohankové mouky nebo pohanky lámanky/loupané pohanky

Bio pohanka loupaná z www.biosfera.cz

 

  • 100g slunečnicového oleje (nebo kokosového)
  • 85g třtinového cukru
  • 1 lžíce hořkého kakaa
  • 1 lžička perníkového koření
  • ½ lžičky jedlé sody
  • ½ lžičky kypřicího prášku do pečiva

Bezfosfátový a bezlepkový kypřicí prášek, též z Biosféry

  • Forma: kulatá dortová, srnčí hřbet, vysoký plech-poloviční, můžete použít i velký plech, ale perník bude nižší

 

Postup:

Pohankovou mouku prosijte. Kdo má pohanku loupanou nebo lámanku, dá pohanku do mixéru a rozmixuje na prášek. V obou případech mouku prosijte.

Nyní už můžete smíchat všechny suroviny dohromady. Dobře promíchejte, ať v těstu nejsou hrudky.

Těsto nalijte do připravené formy a dejte péct. Formu jsem použila srnčí hřbet. Perník jsem dělala i pro kamarádku. Abych se mohla rozdělit, rozlila jsem těsto do dvou forem. Proto je těsto nízké. Pokud ho nalijete jen do jedné formy, zaplní skoro celou formu.

Pečte na 180 stupňů 30 minut. Měla jsem 2 formy, nižší těsto, a proto bude v případě jedné formy čas o něco delší. Zkuste po 30 minutách píchnout do středu špejli a uvidíte, musí být suchá.

 

Podávejte s moučkovým cukrem (třtinovým), marmeládou, omáčkou z lesního ovoce, zmrzlinou, arašídovým máslem nebo potřené ghítelou (skvělou ghítelu má České ghíčko).

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: Pro delší trvanlivost můžete celý perník zamrazit. Stačí ho nechat vychladnout, dát do sáčku nebo dózy a zamrazit.

 

Pro veganskou verzi:

Namísto acidofilního mléka použijte sójový kysaný nápoj nebo veganský jogurt (například kokosový).

 

Podrobný návod na výrobu pohankové mouky a její výhody: ODKAZ

 

Domácí třtinový moučkový cukr: 

Třtinový cukr dejte do mixéru a rozmixujte na prášek. Tak je to snadné. Při delším skladování tvrdne a proto se do toho z obchodu ještě přidává kukuřičný škrob. Na 500 gramů cukru bych dala tak 1-2 lžičky kukuřičného škrobu. Bramborový nepoužívejte, ten se na to nehodí. Často moučkový cukr dělám i bez škrobu. Používám ho pravidelně, tak není problém ho spotřebovat včas:-)

 

Arašídové máslo:

Používám domácí arašídové máslo z pražených arašídů. Tady najdete recept, jak si ho doma můžete vyrobit: Arašídové máslo:-).