Vánoce miluju! Škoda, že už jsou za námi. Teprve nedávno jsme uklidili vánoční výzdobu a přijde mi to tu bez ní takové smutné. Při uklízení výzdoby jsem si najednou uvědomila, že jsme se zapomněli vyfotit. Každý rok se v prosinci fotíme před vánočními stromky (máme jich více, proto to množné číslo). V posledních letech se k nám při focení přidala i Vločka, naše kočička a minulý rok i Mavis. Mavis je ještě kotě, tak je docela zázrak jí udržet. Vločka už je starší a je jí to jedno, hlavně že za odměnu dostane nějakou dobrotu😊. Rychle jsme to tedy napravili. Oblékli jsme se, rozsvítili naposledy světýlka a udělali pár fotek.

Musím říct, že lednové vánoční focení zavedeme asi i příští rok. Je to mnohem klidnější a není kam spěchat. Když jsme se fotili před Vánoci, měli jsme toho tolik, že se to promítnulo na fotkách. Já jsem pořád odbíhala k troubě pro sušenky a Jarda něco zdobil. O vánočních svátcích zase vždycky zaťukala nějaká návštěva. Tohle je mnohem mnohem klidnější. Když jsem fotky dávala na Facebook, napsalo mi hned několik lidí, že to také zavede. Shodli jsme se na tom, že je to lepší.

Hodně lidí kolem mě se o Vánocích vůbec nefotí a to mi přijde škoda. Máte krásně nazdobený byt a to vypadá krásně. Fotky mají úplně jinou atmosféru, než když se jen tak fotíte třeba na kole. Je to krásná památka. Za pár let si můžete fotky dát k sobě, nebo si je otevřít v počítači a porovnat, co se změnilo. Člověk si to tam neuvědomí, ale když se pak vidí, je každý rok něco jiného. U mě to jsou nové vlasy. Ještě loni jsem měla ježka a teď už mám pěkný culík. Na Mavis je to taky pěkně vidět, protože na minulé fotce byla několikaměsíční koťátko. Je zkrátka hezké si tyto chvíle připomenou.

Mimochodem když fotky necháte vyvolat nebo si je vytiskněte třeba v Tetě nebo DM, budete mít pěkný dárek pro rodiče nebo babičky. Každá babička miluje fotky!

 

Tady je pár fotek, které se nám s Jardou nejvíce líbili. Vše jsme fotili na stativ. Doma máme i dálkovou spoušť, ale tu jsme někde ztratili. Místo toho jsme použili samospoušť nastavenou na 15 sekund. Většina fotek je focená při zhasnutém světle. Zapnutá jsou pouze vánoční světýlka. Vytváří to pěkný hřejivý tón fotky, který jim dodá vánoční atmosféru. Abychom se s Jardou pěkně naladili, pustili jsme si k tomu vánoční koledy. Taky jsem připravila tác s cukrovím a domácím likérem. Celé focení byl krásný zážitek. To není jako když mě v dětství jen rodiče postavili ke stromku, cvakli a bylo hotovo. Ono je to pak vidět i na těch fotkách😊.

 

TIPY:

 • Nešetřete výzdobou. Na fotce to vypadá krásně. Pokud stromek není zrovna bohatý, můžete ho ozdobit silnějšími řetězy. Používáme to i u plastových stromků. Některé mají jen pár větviček a tohle prostor krásně vyplní.
 • Rozsviťte světýlka: zapalte na stole svíčku, rozsviťte dekorace, světýlka na stromě i v okně…vše, co doma máte. Vykouzlí to krásnou atmosféru.
 • Většinou fotky vypadají lépe bez blesku a ještě lépe se zhasnutým osvětlením: Vytvoří to tu správnou vánoční atmosféru. Některé mobily nebo foťáky to ale bohužel nezvládnou a fotka bude rozmazaná. Vyzkoušejte to a uvidíte.

Na fotce vlevo je v místnosti rozsvíceno. Vpravo: Místnost osvětlují pouze vánoční světýlka. 

 • Úprava fotek: Kdo chce, může fotky ještě doupravit. Pracuji s programem FastStone image viewer. Jen v něm fotku trochu zaostřím a trochu si vytáhnu barvy.  Programů je mraky, použijte co máte nebo si nějaký program stáhněte. Nemám ráda hodně upravované fotky. Většinou stačí dát více sytosti (barvy budou výraznější) a zaostřit fotku. Na Instagramu to jde také, při nahrávání fotky.
 • Pozor na nepořádek a věci, které nechcete, aby byly na fotce: Kuchyňská linka plná nádobí nebo špinavé ponožky na zemi. Prostor, který bude na fotce ukliďte a podlahu zameťte nebo vytřete.
 • Vyberte si ideální místo: Zkuste se poohlédnout po bytě a zjistěte, kde by se vám fotka nejvíce líbila. Výhodou malých nebo plastových stromků je, že je můžete přenést, kam potřebujete.
 • Foťte na stativ: fotky budou ostřejší, než když někdo foťák drží v ruce.
 • Foťte na samospoušť: ideálně na 10-15 sekund, ať máte dost času přeběhnout. Jen při tom spěchu neporažte stativ jako Jarda:-D.
 • Máte doma pejsky, kočičku? Vyfoťte se i s nimi, také si zaslouží být na fotce. Hodně lidí se na fotkách tváří zaraženě. Zaručuji vám, že když se bude fotit s vaším čtyřnohým mazlíčkem, bude fotka o to přirozenější. S nimi je to takové uvolněnější a často i dost zábavné.
 • Focení v noci: Přijde mi, že když se venku setmí, jsou fotky hezčí.
 • Fotíte se s přítelem/přítelkyní? Přitulte se, obejměte se, polibte se…nejsme ve škole, dotyky jsou povolené. Zachyťte tyto krásné okamžiky.

 • Odvažte se: Nafotit můžete i vtipné vánoční fotky. Pro mě za mě můžete být i bez oblečení:-D Jen tu fotku omylem nedejte babičce:-D. Spíše jsem ale myslela mít na s sobě vánoční oblečení, vtipný svetr nebo kravatu, santovský klobouček…záleží jen na vaší fantazii. Máte rádi rybaření? Vyfoťte se v rybářském. Máte rádi Avengers? Oblečte se do kostýmu. Je to vaše fotka, tak ať máte na co vzpomínat.
 • Uvolněte se: Patřím mezi lidi, kteří se při focení necítí úplně dobře. Jsem dost stydlivý člověk. Máte to stejně? Pusťte si koledy, dejte si hrnek svařáku nebo trochu vaječného koňaku, pohrajte si s pejskem…cokoliv vám pomůže uvolnit se před focením. Nechci nabádat k pití alkoholu, ale pomůže i panáček rumu nebo jiného alkoholu. Jen pozor, aby těch panáků nebylo více. V tu chvíli byste si sice mysleli, jak vám to sluší. Druhý den byste se ale asi dost divili:-D.
 • Udělejte více fotek: Aby jste měli z čeho vybírat, je vždycky lepší udělat více fotek. Některé na výšku, jiné zase na šířku. S bleskem, bez blesku atd. Počítejte s tím a vyhraďte si na focení alespoň hodinu. Nikdy se vám nestane, že budete mít všude zavřené oči a všechna snaha byla zbytečná.
 • Pozor na to, jak stojíte: Připravte si, jak budete stát. Pokud budete sedět a máte sukni nebo šaty, dávejte pozor, ať nic nevykoukne. Já si třeba dávám pozor, abych se nehrbila a neměla na fotce vidět špíčky:-). Jarda se ve spěchu zase hodně zaklání a pak se mu ty fotky nelíbí. Zkuste pár zkušebních fotek a vylaďte fotku k dokonalosti. Bude to vaše památka na celý život:-).
 • Hlavně žádný stres: Chcete pěkné fotky? Hlavně žádný stres. Pokud se mezi s sebou budete hádat, kárat jeden druhého, co dělá špatně a okřikovat, promítne se to na fotce. I když se budete smát, nebude to zrovna přirozený úsměv.
 • Vyčistěte si objektiv nebo foťák na mobilu: Použijte hadřík na optiku nebo hadřík na brýle z mikrovlákna. Špinavý foťák může udělat zamlžené fotky anebo na nich budou tečky. To by byla velká škoda.
 • Dobijte si foťák/mobil: Tohle je cenná rada. Začnete fotit a najednou se vám to, čím fotíte vybije. To naštve. Stalo se mi to několikrát, proto si to teď už hlídám.
 • Hezké líčení/účes: Každá chceme na fotce vypadat hezky. Normálně se moc nelíčím, ale o Vánocích udělám výjimku. Vždycky se pak skoro nepoznám:-D.

 

 • Úsměv prosím!: usmějte se. Úsměv sluší každému.
 • Nechte si vytisknout ty nejhezčí fotky: V počítači nebo mobilu je toho tolik, že je pak těžké fotky dohledat. Dejte si jednu nebo více fotek vyvolat a pak si je uložte do alba. Po pár letech můžete zavzpomínat a porovnat, co se u vás změnilo:-).

 

Ukázka z focení:

Tahle fotka je sice trochu rozmazaná, ale i tak se mi líbí. Je totiž jediná, kde se nám povedlo zachytit obličej Mavis. Na ostatních je k nám zády. 

 

Závěrem:

Snad se mi povedlo sepsat všechno. Je toho plno, co vám fotku může zkazit. Záleží samozřejmě na tom, co byste na fotce nechtěli mít. Někdo je spokojený, když je v pyžamu a udělá pár fotek. Nikdo se chce pořádně vyšňořit a vypadat dokonale. Někomu vadí pantofle, neumyté vlasy, oloupaný lak na nehty atd. Stačí se před focením zamyslet a případně si i sepsat, co všechno máte před fotkou udělat.

Základem hezké fotky je i to, co je za vámi (stromek, dekorace). Klidně si s tím chvilku vyhrajte, ať to vypadá pěkně. Můžete donést další dekorace z bytu a místo na focení doupravit k dokonalosti.

Fotky jsou krásná památka a podle mě patří mezi ty nejhezčí právě vánoční fotky. Asi to bude tou výzdobou, vánoční náladou, koledami a spoustou cukru v krvi z tuny cukroví:-).

První fotky třeba nebudou úplně podle vašich představ, ale postupně si to vychytáte a rok od roku to bude už jen lepší. Nebo můžete fotek udělat více a zkontrolovat, co na nich chcete vylepšit.

Hlavně ale nezapomeňte na to, že to děláte pro radost. Nenervujte se z toho a prostě si jen užijte focení:-)

 

A co vy, děláte si společnou vánoční fotku před stromečkem?