Podzim je tady, a tak je na čase něčím podpořit imunitu. V těchto nelehkých časech je to důležitější více než kdy jindy. Začala jsem jako každý rok pít na podzim denně 1 vitaminový šot pro zdraví a ani letos nevynechám. Dříve jsem si je kupovala v obchodě, pak jsem ale po přečtení složení zjistila, že zbytečně platím za něco, co si doma jednoduše vyrobím. Šoty prodává například Mark and Spencer a jiné obchody a 1 stojí kolem 60 korun. Pít je každý den jako celá rodina není finančně únosné (tedy pro většinu lidí).

Domácí šoty obsahuj stejné suroviny, a navíc jsou suroviny ještě čerstvější. Udělat si je doma mi tedy přijde mnohem lepší a jak jsem psala výše poděkuje vám za ně nejen imunita, ale také vaše peněženka.

 

Co to vlastně je vitaminový šot?

Je to nápoj o velikosti panáka alkoholu, který obsahuje hodně vitaminů a látek podporujících imunitu. Chuťově je sice intenzivní, ale zase je velice účinný. Nejčastěji tyto nápoje obsahují zázvor, citrónovou šťávu, grep, kurkumu…

Používá se tak, že si každý den vypijete na ex 1 panáka tohoto nápoje. Věřte mi, že vás to probudí, hlavně ten zázvor. To je lepší než kafe:-D.

Dneska mám pro vás recept na šot z grepové šťávy, zázvoru a kurkumy. Tady je pár informací o jednotlivých surovinách, abyste věděli, proč se nápoj dělá právě z nich:

  • Kurkuma je nejsilnější přírodní antibiotikum, má antivirové účinky a nespočet dalších účinků. Jen samotná kurkuma nahradí většinu domácí lékárny.
  • Zázvor – přírodní antibiotikum, pomáhá na žaludeční nevolnosti, zahřívací účinek, preventivní prostředek proti rýmě, chřipce, nachlazení a také ulevuje od migrény
  • Grep – protivirové účinky, vysoký obsah vitaminu C

 

Suroviny:

  • 1 grep
  • Šťáva z 30 gramů zázvoru
  • ½ lžičky mleté kurkumy
  • Šnekový odšťavňovač

 

Postup

Grep oloupejte a natrhejte na kousky. Zázvor oloupejte lžičkou. Když to nejde, stačí zázvor nalámat na více kousků a tyto menší kousky oloupat.

Jako první odšťavněte zázvor, nakrájejte ho na silné plátky. Zázvor se špatně odšťavuje, proto ho tam hodně jako první. Šťáva z grepu pomůže ze zázvoru uvolnit co nejvíce šťávy.

Do získané šťávy přidejte kurkumu. Přelijte do lahvičky a protřepejte

 

Dávkování

1 panák (50ml) ráno nalačno. Lze užívat i na zmírnění příznaků při nemoci, v tom případě pijte ještě jednu dávku večer.

Chuť je docela ostrá, proto nad tím moc nepřemýšlejte ani si to nevychutnávejte. Prostě to do sebe kopněte😊.

 

Poznámky k receptu:

  • Použijte co nejlepší kvalitu – tedy ideálně organické nebo alespoň bio.
  • Do nápoje lze přidat i další pomocníky pro posílení imunity: trochu mletého černého pepře na posílení účinků kurkumy, med, citrónovou šťávu, více zázvoru, kajenský pepř, skořici…