Až si tohle přečtete, už nikdy lógr z kávy nevyhodíte. Můžete ho totiž použít na zahradu, úklid anebo se s ním zbavit celulitidy!

 

Máte rádi mletou kávu? Já také. Kávu miluju a hrozně ráda zkouším různé druhy. Na kávový lógr jsem si pořídila krabičku, kterou mám vedle kávovaru. Překvapilo mě, kolik ho je. Hledala jsem, jak ho využít a tak mám pro vás spoustu tipů. Jako první jsem začala lógr používat do sprchy. Funguje jako peeling a taky je skvělý na celulitidu. Kofein je totiž na celulitidu nepřítel číslo 1. Využití kávového lógru je ale ještě mnohem mnohem více.

Vždycky se snažím spotřebovat surovinu beze zbytku. Nevyhazovat to, co není nutné. Vyhodit kávový lógr mi přišlo zbytečné a jsem ráda, že jsem našla, jak ho využít. Dokonce mi začali schovávat lógr i u Jardy v práci. Mají tam nový kávovar a lógr z něj vypadává v takových pukách. Schovávají mi ho v kyblíku. Kafe se tam pije hodně, takže ho mám více než dost😊. Když jsem ostatním řekla, na co ho používám, potěšilo mě, jak se toho všichni chytli. Přítelova mamča používá lógr na zahradu, kamarád na vlasy, protože mu hodně padají a kamarádky se ním masírují o sto šest, aby se zbavily celulitidy😊. Všichni teď schováváme lógr.

Tak co, přidáte se také?

 

Na vlasy:

Káva obsahuje kofein, to všichni víme. Kofein je ale dobrý nejen na to, abychom v práci neusnuli, ale také pro vaše tělo a vlasy. Padají vám vlasy nebo vypadají jako bez života? Předtím, než si vlasy umyjete šamponem, naberte si hrst lógru a vmasírujte ho do vlasové pokožky. Pár minut masírujte pokožku, tím jí prokrvíte. Drsnější masáží můžete pokožku podráždit, proto buďte jemní😊. Aby se kofein vstřebal, nechte lógr ve vlasech alespoň 3 minuty. Umyjte a pak použijte šampon, jak jste zvyklí.

Jak kofein působí na vlasy? Kofein z kávového lógru proniká do vlasových kořenů a stimuluje je. Zabraňuje vypadávání vlasů, posiluje vlasy a urychluje jejich růst.

Jako peeling:

 

Až se budete sprchovat, vezměte do ruky trochu lógru a vmasírujte do vlhké pokožky. Krouživými pohyby po naneste kafe po celém těla. Nejvíce se věnujte zadečku, stehnům a bříšku, tedy problematickým místům. Poté smyjte.

Já se nejdříve umyju mýdlem a pak až peeling, ale asi je to jedno. Peeling smyjte teplou vodou. Při pravidelném používání zlepšíte vzhled celulitidu a také jí zpevníte. Nezapomínejte pokožku důkladně promasírovat, hlavně pokud se chcete zbavit celulitidy. Masáž kávovým lógrem odstraní odumřelé buňky a zanechá pokožku krásně jemnou.

 

Peeling na rty

Peeling na rty je stejně důležitý jako ten na tělo. Zbaví vás rozpraskaných rtů, hydratuje je a dodá jim zdravější vzhled (prokrvené budou větší, červenější…). O to lépe funguje, když je z kávy.

Peeling na rty: smíchejte 2 lžíce kávového lógru s 1 lžící medu nebo kokosového oleje.

Místo kokosového oleje lze použít i mandlový olej nebo jakýkoliv jiný, který máte po ruce:-).

Peeling naneste na rty, jemně promasírujte a nechte chvilku působit. Poté smyjte.

 

Maska na kruhy pod očima

Trápí vás kruhy pod očima? Zbavte se jich pomocí této masky:

Smíchejte 2 lžičky kávového lógru s 2 lžičkami mandlového oleje.

Mandlový olej vám stejně jako káva pomůže kruhy odstranit. Místo něj ale můžete použít i kokosový nebo meruňkový. Masku nechte 10 minut působit. Maska je dobrá nejen na kruhy pod očima, ale také na oteklé oči. Probdělá noc, práce na počítači, to vše se nejvíce projevuje na očích.

Poznámka: Masku nedávejte moc blízko očím, ať se vám kafe nedostane do očí (není to nic příjemného).

Skvělá na unavené oči, pytle po očima i kruhy.

Masku si můžete udělat i do zásoby. Stačí smíchat ¼ hrnku vysušeného kávového lógru s ¼ hrnkem oleje. Vydrží vám několik měsíců.

Tělový peeling s olejem

Kávový peeling vyrobíte smícháním 2 dílů oleje s 1 dílem kávového lógru. Lógr musí být suchý, aby v peelingu nebyla voda, která by mu zkrátila trvanlivost. Pro peeling na 1 použití smíchejte 2 lžíce oleje s 1 lžící lógru. Promíchejte a rovnou použijte.

Tento peeling byl první věc, na kterou jsem lógr použila. Používám ho dlouho a jsem s ním moc spokojená. Kafe míchám s olivovým olejem, kokosovým anebo mandlovým, podle toho, co mám doma. Umyju se mýdlem, opláchnu a pak celé tělo promasíruji tímto peelingem. Pak opláchnu teplou vodou. Nemusím se pak mazat krémem, protože je pokožka krásně hydratovaná. Ten pocit miluju:-).

 

Kávové mýdlo (mýdlo a peeling v 1)

Další věc, kterou si můžete z lógru vyrobit je kávové mýdlo. Jako základ jsem použila průhlednou glycerinovou hmotu. Seženete jí například na mydlovysvet.cz pod názvem mýdlová hmota. Na výběr je průhledná, bílá nebo také hmota s bambuckým máslem. Použít je lze všechny.

Mýdlovou hmotu nakrájejte na kousky (bude se rychleji rozpouštět) a odvažte potřebné množství.

Na 100g mýdlového základu budete potřebovat 2 lžičky kávového lógru (5 gramů).

Dejte do zavařovací sklenice a postavte do malého hrnce. Kolem nalijte vodu, aby sahala přibližně do půlky sklenice. Zapněte na střední teplotu a za občasného míchání vařte do rozpuštění mýdla. Voda se nesmí dostat dovnitř. Až se mýdlo rozpustí, přidejte kávový lógr. Promíchejte a rozlijte do formiček. Pracujte rychle, protože mýdlo tuhne velice rychle. Kdyby vám ztuhlo, dejte ho zpátky na sporák. Jako formy jsou skvělé silikonové formy, mýdlo z nich snadno vyklopíte. Použila jsem malé formy na muffiny. Mýdlo nechte hodinku stát, ať ztuhne, poté vyklopte.

Používejte ve sprše na problematická místa: bříško, zadeček nebo stehna. Také ho můžete použít na mytí rukou. Lépe odstraní špínu a zároveň pohlcuje nepříjemné pachy .

TIP: Pokud máte suchou pokožku, přidejte k mýdlové hmotě lžíci mandlového nebo olivového oleje. 

 

Svíčka

Trochu jsem experimentovala a vyrobila jsem si kávovou svíčku. Vypadá to hezky:-). Použít můžete včelí vosk anebo rozpustit bílou svíčku. Svíčku nakrájejte na kousky, vyndejte knot a dejte jí do zavařovací sklenice. Pokud používáte včelí vosk, stačí ho nakrájet na menší kousky.

Dejte na sporák do malého hrnce. Kolem sklenice nalijte vodu, do výšky půlky sklenice. Zahřívejte na střední teplotu do rozpuštění vosku nebo svíčky.  Mezitím si připravte knot a nějakou skleničku či nádobu, do které svíčku nalijete. Knot změřte (nechává se o něco delší) a chytněte do kolíčku na prádlo. Poté dejte nad skleničku. Nebo ho můžete namotat na špejli a postavit na skleničku. Lepší jsou knoty s kovovým podtáckem na konci, lépe drží. Tyhle jsou ale zase levnější.

Do rozpuštěného vosku nebo svíčky přidejte 1-2 lžičky lógru, promíchejte a opatrně nalijte do připravené nádoby. Vosk tuhne velice rychle, chce to pracovat rychle. Nechte utuhnout a poté zastřihněte knot do potřebné délky.

Použila jsem 50g včelího vosku a 1 vrchovatou lžičku kávového lógru. Vážení není úplně nutné, stačí od oka. Jen to s kávovým lógrem nepřežeňte, aby mohla svíčka normálně hořet. Můžete použít i čajovou svíčku. Jen jí opatrně vyndejte, rozřízněte, vyjměte knot a postavte ho do kalíšku. Svíčku rozpusťte, přidejte trochu lógru a nalijte zpátky do původního obalu.

 

Pohlcovač pachů do lednice

Kafe má stejně jako jedlá soda schopnost pohlcovat pachy. Stačí vysušený kávový lógr nasypat do misky a dát do lednice. Použila jsem kokosovou misku (možná by to chtělo o něco menší, pro příště) a do ní dala čtvrt hrnku kafe. Kafe bych vyměňte 1-2x za měsíc nebo dle potřeby. Misku s kafem můžete dát i na toaletu, do botníku nebo do místnosti, kde se kouří.

 

Na zahradu

Kávová sedlina je pro mě jako zázrak, který jsem objevila. Má tolik využití! Pro zahradu je to taky poklad, ani nevíte jaký. Mám jen malou zahrádku, i to se ale počítá. Kávový lógr odhání škůdce a naopak přitahuje žížaly, které vám půdu pěkně prokypří a všechno bude růst lépe. Všimla jsem si, že jsem se konečně zbavila mšic. Odmítám používat chemii, tak jsem za to moc ráda.

Lógr mám v kbelíku a jen s ním obejdu zahrádku a vše pocukruji. Květiny i zeleninu, vše, co tam máme. Jen pozor, aby byl lógr dobře vysušený. Mokrý lógr může zplesnivět a to není pro vaši zahradu dobré.

 

K zelenině:

Při sázení zeleniny nejdříve vezměte trochu hlíny a smíchejte jí s kávovým lógrem. Poté do ní zasaďte zeleninu. Zelenina bude růst lépe a zároveň bude chráněná proti škůdcům. Bohužel poměr nemám, dělám to od oka.

 

Repelent proti škůdcům:

Kafe nasypte kolem květin, které chcete ochránit před škůdci. Kávou udělejte kolečko kolem každé květiny, kterou chcete chránit. Slimáci ani mravenci nemají vůni kávy rádi a tak kávu nepřekročí. Například pro slimáky je káva dokonce toxická, takže hranici z ní nepřejdou. Kafe můžete přidat i do hlíny a před zasazením rostlin promíchat.

 

 

Pleťová maska

Pleťová maska na rozjasnění pleti, hydrataci a výživu. Kofein obsažený v kafi pokožku prokrví a dodá jí zdravější vzhled. Kofein je dobrý i v boji proti vráskám a zpevnění pokožky. Každá surovina v této masce má svůj důvod. Mléko nebo jogurt pokožku hydratuje, med je výživa a je dobrý i na akné a kakao zase obsahuje antioxidanty. Mimochodem probiotický jogurt je velice prospěšný nejen pro vaše střeva, ale i vaši pleť. Masku lze vyrobit i ve variantě s olejem.

Smíchejte: 2 lžičky kávového lógru, 2 lžičky hořkého kakaa, 1 lžičku mléka nebo bílého jogurtu, 1 lžičku medu

Promíchejte a naneste na pleť. Nezapomeňte masku nanést i pod oči, je skvělá na kruhy a váčky. Nechte 10-15 minut působit, poté smyjte.

Masku si lze vyrobit i do zásoby. Jen místo mléka použijte olivový či mandlový olej a použijte dobře vysušený kávový lógr.

 

Peeling na nohy z lógru

Ano, kávový lógr lze využít i na péči o vaše nohy. Smícháním oleje s lógrem vytvoříte peeling, který odstraní tvrdou pokožku a zjemní ji. Přidáním pár kapek mátové nebo eukalyptové silice vytvoříte chladivý peeling, ideální pro unavené nohy nebo bolavé svaly.

Smíchejte: 2 díly oleje a 1 díl lógru. Volitelně: přidejte pár kapek eukalyptové nebo mátové silice

Nohy namočte do horké vody na 10 minut anebo peeling nanášejte po koupeli. Vezměte si do ruky asi lžičku peelingu a nohy s ní promasírujte. Můžete nechat i chvilku působit. Poté opláchněte. Peeling můžete jen otřít vlhkým či suchým ručníkem.

Pokud je lógr vysušený, vydrží vám tento peeling až 1 rok. Opět si můžete připravit peeling na 1 použití anebo rovnou celou sklenici.:-)

 

Na mytí nádobí i umyvadla

Kávový lógr je dobrý nejen jako peeling pro vaši pokožku, ale i jako čistící prostředek. Je to vlastně přírodní písek. Když mám nějaký talíř se zaschlým jídlem, posypu ho troškou lógru a vydrhnu. Také ho používám na mytí vany nebo umyvadla. Sice je pak hnědé, ale po opláchnutí je zase čisté. Kafe odstraňuje nežádoucí pachy i usazenou špínu.

 

Kávový olej

Kávový olej se vám bude hodit při výrobě kosmetiky i k samotnému použití. Základem je dobře vysušený lógr a olej. Lógr rozložte na plech nebo talíř a nechte přes noc vyschnout. Výroba kávového oleje je velmi jednoduchá. Jen zalijete kafe olejem a necháte měsíc louhovat.

Kávový olej se dá použít do pleťových masek, krémů na tělo i  do očních krémy a různých sér. Samotný se pak používá jako tělový olej. Prokrvuje pokožku, zpevňuje, hydratuje a pomůže vám i s celulitidou. Ať už jako prevence celulitidy nebo pro zlepšení vzhledu stávající, je kofein obsažený v kávě nepřekonatelný.

Recept: 150ml olivového nebo mandlového oleje, 50g kávového lógru.

Návod: Kávový lógr zalijte olejem, protřepejte a nechte měsíc louhovat. Občas protřepejte. Poté přeceďte přes jemné síto nebo plátýnko. Vše, co zbylo v sítu můžete použít jako peeling.

 

Kofeinové sérum na oči

Kofeinové sérum oceníte na kruhy pod očima, unavené a oteklé oči.

Smíchejte: 3 lžíce kávového oleje z mandlového oleje (viz výše), ½ lžičky vitaminu E (je to olejíček).

Kávový olej smíchejte s vitaminem E, což je velice hustý olejíček žluté barvy. Přelijte do lahvičky. Výborný je roll- on, který při nanášení pokožku pěkně promasíruje. Seženete ho na internetu anebo můžete recyklovat lahvičku od jiného séra.

Použití: Každý večer naneste kolem očí a pod oči. Prsty chvilku masírujte- jemným klepání. Masáž je také velice důležitá. Pomůže vám dosáhnout lepších výsledků. Používejte každý večer.

 

Odstranění zápachu z rukou

Krájeli jste cibuli, česnek nebo něco jiného takhle voňavého? Umyjte si ruce kávou. Lógr nechte uschnout a dejte si ho do misky na umyvadlo. Stačí si trochu nabrat a ruce s ním vydrhnout. Jako bonus budete mít krásně hebkou pleť.

Do lógru sahejte pouze suchou rukou, ať se k němu nedostane vlhkost.

 

Barvení vajíček

Přírodní barvy má mnohem raději než ty umělé. Raději sáhnu po kurkumě, řepě anebo právě kávě. Stačí smíchat lógr s horkou vodou a ponořit do ní vajíčka. Různou dobou namáčení a množství použitého lógru, dosáhnete různých odstínů.

Kompost

Když kávový lógr nasypete na kompost, provzdušníte ho a urychlíte. Lógr přiláká žížaly, které kompostu prospějí.

Místo soli na chodník

Venku je sice teplo, takže to není zrovna moc aktuální. Místo soli, kterou nasypete na ledovou plochu před vaším barákem, použijte vysušený kávový lógr. Zabrání uklouznutí a ničemu neškodí. Už abych začala šetřit lógr i na zimu:-).

 

Barvení papírů a různé tvoření

Pro různé projekty s papírem lze kávový lógr zalitý vroucí vodou použít na obarvení papíru. Lógr můžete použít na výrobu různých dekorací. Také ho můžete použít jako vodovky. Lógr zalijte malým množstvím vroucí vody. Nechte louhovat a poté přeceďte. Namočte štětec a můžete malovat. Pro výraznější barvy použijte mletou kávu.

Suchý kávový lógr se vám může také hodit. Posypte papír lepidlem a na to nasypte lógr. Přebytek vyklepejte. Využít to můžete při malování obrazů i jiném tvoření.

 

Jak skladovat kávový lógr?

  • Kávový lógr rozložte na plech a nechte na vzduchu uschnout. Pro urychlení můžete použít troubu.
  • Usušený lógr přesypte do sklenice a uzavřete.
  • Neusušený lógr vydrží den maximálně dva dny. Hlavně ho neskladujte v uzavřené nádobě, to by vznik plísně ještě urychlilo. Až kafe vypijete nebo uděláte kafe v kávovaru, vezměte lógr a rozložte ho na plech. Občas promíchejte. Takto můžete lógr sušit na topení, sluníčku nebo jiném teplém místě. Pro urychlení lze dát plech do trouby.