Sladký nepečený salám z piškotů kakaa, másla a rozinek. Můžete do něj přidat i trochu rumu nebo vaječného koňaku aby měl šmrnc anebo pokrájené kandované ovoce. Nepečené cukroví u nás na Vánoce nesmí chybět a mezi nimi i tento sladký salám. Nakrájím ho na kolečka a nandám na tác společně s dalšími druhy cukroví.

Nepečené cukroví mám strašně ráda, protože je to rychlovka. Kolikrát mě o Vánocích zachránilo, když jsem nestíhala. Jednou jsem dokonce udělala za 1 hodinu 10 různých druhů – schválně jsem si to stopovala. Ono taky kuličky Rafaello a podobné recepty zaberou asi minutu na smíchání 2-3 surovin a pak chvilku než vyválíte kuličky a obalíte. Díky tomu můžete stihnout „napéct“ aniž byste museli trávit celý prosinec u plotny.

Recepty na nepečené cukroví, které doma děláme najdete na konci receptu. Je tam Rafaello a další zajímavé recepty:-).

 

Nezapomeňte si k tomu tvoření udělat i hrnek dobrého svařáku. Ten při pečení nesmí chybět. Já si ještě k pečení pouštím vánoční koledy pro navození vánoční atmosféry a dám hřát na sporák purpuru:-).

Recept na 3 netradiční svařáky

 

SUROVINY

 • 100g dětských piškotů
 • 100g másla
 • 50g moučkového cukru
 • 20g rozinek (nesířených)
 • 2 lžíce hořkého kakaa (15 gramů)
 • 2 lžíce hnědého rumu (30ml)
 • Volitelné: 20g kandovaného ovoce

 

PŘÍPRAVA

 1. Z piškotů odeberte půlku a rozmixujte ji na prášek. Místo mixéru můžete použít i váleček a piškoty jím rozdrtit.
 2. Zbytek piškotů jen pokrájejte na větší kousky.
 3. Máslo, cukr a namleté piškoty smíchejte v míse. Přidejte rozinky, kakao, kandované ovoce, rum a nakrájené piškoty.
 4. Dobře promíchejte, aby vzniklo pěkné těsto. Je-li těsto drobivé, přidejte trochu másla a promíchejte.
 5. Z těsta uplácejte váleček a položte ho na ustřihnutý kus potravinové fólie. Pevně ho zabalte a ještě zatočte konce fólie. Vznikne vám nádherná kulatá šiška salámu:-).
 6. Nyní dejte salám do lednice na několik hodin.
 7. Nakonec salám vyndejte z ledničky, těsto nechte pár minut povolit a nakrájejte ho na kolečka. Také ho můžete posypat moučkovým cukrem, obalit v mletých oříšcích nebo polít čokoládou. Já ho ale většinou nechávám jen tak.