Jáhlová mouka se vyrábí jak už její název napovídá pouze z jáhel. Patří mezi bezlepkové mouky a jak to u bezlepkových věcí bývá, je docela dost drahá – tedy alespoň v obchodě. Výroba mouky z jáhel nevyžaduje žádné speciální vybavení, takže si doma můžete snadno jáhlovou mouku vyrobit.

Používá se na slané i sladké pečení, kaše, lívance nebo palačinky a někdo jí používá i k zahušťování omáček a polévek. Jáhly mají sami o sobě docela hořkou chuť a přestože jsou propláchnuté přidávejte maximálně 25% mouky do receptu a zbytek nahraďte jinou bezlepkovou moukou (můžete i pšeničnou v případě, že lepek smíte).

Proč vlastně jáhlovou mouku přidávat k té pšeničné? K čemu je to dobré? Jáhlová mouka má vysokou výživovou hodnotu a smíchání s pšeničnou moukou zvýšíte výživovou hodnotu celého jídla. Je to tedy možnost, jak udělat jídlo zdravější. Obsahuje minerály jako je draslík, hořčík nebo železo a vitaminy převážně skupiny D.

Má široké využití nejen v bezlepkové kuchyni, takže jí v kuchyni určitě využijete.

 

Na 1kg jáhlové mouky budete potřebovat:

  • 1kg jáhel 

 

Pomůcky: mixér/kuchyňský robot, síto

 

Jáhly několikrát propláchněte horkou vodou a nakonec pak ještě studenou vodou. Bez propláchnutí mají dost hořkou chuť, tímto ji odstraníte. Někdo používá i vroucí vodu, ale sama jsem to ještě nezkoušela. Rozložte na čistou suchou utěrku do tenké vrstvy a nechte půl hodiny schnout. Pokud na dotek cítíte, že jsou jáhly ještě mokré, nechte je ještě chvíli schnout.

Poté jáhly nasypte do mixéru a rozmixujte na prášek.

Na mixování je lepší použít silnější mixér. Jáhly rozmixujete během 1-2 minut. Některé jako je ten můj mají i pěchovátko, díky kterému nemusíte při mixování přestávat a můžete mouku míchat během mixování (šetří to čas).

 

Mouku prosijte přes jemné síto a jestli v něm něco zbylo, tak to ještě rozmixujte.

Jáhlovou mouku vysypte na větší pánev – ideálně s nepřilnavým povrchem. Na nízkou teplotu za stálého míchání vařte, dokud z mouky vychází pára. Pokud z nich pára nevychází vůbec, jsou již suché a můžete přestat se zahříváním. Nechte ji vychladnout a pak teprve přesypte do sklenice. Tento krok slouží k odstranění přebytečného množství vody. Další možnost je mouku rozložit v tenké vrstvě na suchou utěrku a nechat přes noc schnout (občas promíchejte) anebo dát na nízkou teplotu do trouby. Mouka před přesypáním do sklenice musí být zcela suchá.

Uložte do zavírací dózy.

 

Použití:

Jáhlová mouka se nejčastěji používá v kombinaci s jinými bezlepkovými moukami, ale také s pšeničnou nebo žitnou. Většinou se používá poměr 25% jáhlové a 75% jiné, ale záleží, co je to za recept. Existuje i plno receptů, kde se používá mouka jáhlová.

 

Kam ji použít? Bezlepkový chléb, jáhlová kaše, placky, krekry, sladké i slané pečení…

 

Skladování: při pokojové teplotě v uzavřeném obalu