Když jsem objevila tortily, nevěděla jsem co s nimi dělat. Byla to pro mě velká neznámá….to už je ale více něž 5 let zpátky. Teď je to naopak – nevím, co si dřív udělat, protože mám těch receptů už nějak moc:-D. Samozřejmě stále přibývají další.

Jedním z prvních receptů bylo tohle sladké burrito jak mu říkám. Burrito se v Mexiku říká takto zabalené a naplněné tortille, jen tam jisto jistě nedávají banán a burákové máslo:-D. Tenhle recept jsem si strašně moc oblíbila a opakovalo ho tolikrát, že to ani nepočítám, což u mě není moc zvykem. Výhoda je, že si recept můžete upravit podle toho, co máte v lednici, máte tedy mnoho variant. Na konci receptu najdete pár tipů, jak jinak si ještě tuto sladkou snídani můžete udělat.

Snídani jsem si šla vychutnat ven. Servírovala jsem jí pro mě a Jardu v trávě na mém novém servírovacím stolku do postele z tmavé borovice. Já jsem ho chtěla nejen do postele, ale i na svačinky a snídaně do trávy u nás na dvorku:-).

Stoleček prodává firmy ČistéDřevo.cz (stolky do postele). Miluju dřevo, takže jsem si tam objednala i spoustu dalších krásných věcí do kuchyně…nebojte, postupně vám je všechny ukážu:-).

 

Tip na tortilly

Předem bych chtěla napsat, že v Mexiku se tyhle tortily prakticky nepoužívají. Říkají jim Gringos, jako nám ostatním, co tam přijedeme na dovču:-D. Oni mají svoje kukuřičné bezlepkové tortily, ale mě bohužel moc nenadchly. Jako plněné takos jsou dobré, i nachos si dám, ale do ostatních receptů budu GRINGO a dám si pšenici:-D.

 • Tortilly kupuju jen na jednom jediném místě a hned vám řeknu proč – v Lidlu. Balení velkých tortil stojí necelých 30Kč a to si vezměte, že jinde seženete stejné balení za 60-90Kč. Dřív jsem tortily kupovala jen občas, protože mi to přišlo moc drahé, ale pak jsem objevila ty v Lidlu a od té doby je to u nás doma samá tortila:-D. Mimochodem se pořád neumím rozhodnout, jestli se píše TORTILA nebo TORTILLA, když to píšete česky – co myslíte, jedno L nebo LL? Omlouvám se tedy, pokud mám v tomto receptu střídám obě varianty. Je to stejné jako PUDING – pořád nevím, jestli je to správně PUDING nebo PUDINK:-D. Opět používám oba tvary, takže to vypadá jako když mám schizofrenii:-D. 
 • Ještě k tomu Lidlu – mají tam světlé anebo celozrnné. Mě osobně chutnají o něco víc ty světlé, ale pokud chcete aby snídaně byla o ještě zdravější a obsahovala dostatek vlákniny, zvolte ty tmavé. Stejný problém řeším i u toastového chleba – ten světlý má neutrální chuť, ale celozrnný ne. Jednou jsem dělala toasty s nutellou a banánem a z toho celozrnného mi to vůbec nechutnalo. Přebíjelo to chuť náplně a to mi vadilo. Vyzkoušejte je klidně obě a uvidíte, které vám více sednou:-).

 

 

Na 1 burrito budete potřebovat:

 • 1 velkou pšeničnou tortillu
 • 1 banán (zralejší=sladší)
 • Arašídové máslo

 

Tortillu potřete arašídovým máslem.

Já jsem na namazání použila můj nový dřevěný nůž (mám i vidličku) a šlo to lépe, než kovovým. Tenhle má totiž o dost větší plochu a to je prima. Dřevěný příbor jsem sehnala na ČistéDřevo.cz Dá se koupit po jednom anebo hned celá sada.  

Nechte ho předem ohřát na pokojovou teplotu, ať se dobře roztírá. Máslo by mělo být pouze z arašídů, tedy bez cukru a jiných přidaných věcí. Já si ho vyrábím, tak jestli chcete, pusťte se do toho. Recept najdete tady:

Jak si vyrobit arašídové máslo

 

Poté kousek od kraje tortilly položte celý banán. Když není rovný, což většinou opravdu není, trochu ho nalámu a tím srovnám.

Boky tortilly překryjte přes banán a zatočte.

Bonus – polijte rozpuštěnou čokoládou. Já jsem na polití použila hořkou čokoládu s višněmi (sehnala jsem na Rigalli)

Kdo by řekl, že se budou višně hodit k arašídovému máslu:-P . Pokud budete tortillu polévat čokoládou, dejte burrito pak na chvilku do mrazáku, ať čokoláda ztuhne (v lednici by to trvalo zbytečně dlouho).

Jezte takto (ideální do ruky na cestu) anebo si udělejte sladké sushi jako já tentokrát:-D. Miluju sladké sushi!

Stačí nakrájet tortillu na kolečka a je to:-).

 

 

A jaké jsou další možnosti, jak si tuhle snídani připravit?

 • Místo arašídového másla použijte nutellu nebo jinou čokoládovou pomazánku. 
 • Kombinace Nutelly a jahod je také vynikající. Jen místo banánu dejte do řady několik větších jahod.
 • Anebo udělejte quesadillu – celou tortillu potřete čokoládovou pomazánkou, na to plátky jahod, zakryjte druhou tortillou, zmáčkněte a nakrájejte na trojuhelníky jako pizzu. 
 • Použijte mandlové máslo, kešu máslo, ghítelu, džem…cokoliv, co máte po ruce. 
 • Burrito polijte hořkou/mléčnou či bílou čokoládou anebo nechte nepolité.
 • Burrito polijte bílou čokoládou a posypte mrazem sušenými malinami. 
 • Arašídové máslo můžete ještě posypat chia semínka, goji anebo jinými semínky. 
 • Quesadilla – celou tortillu potřete arašídovým máslem, na to položte kolečka banánu (asi 0,5cm vysoká) a zakryjte celou tortilou. Zmáčkněte a nakrájejte na trojuhelníky.