Jsem si vědoma toho, že ne vždy jím tak, jak bych jíst měla. Proto když jsem objevila ovesnou vlákninu na www.pangamin.cz, řekla jsem si, že je bych ji měla začít používat. Dávám přednost přírodním produktům a to tento produkt splňuje na jedničku – ovesná vláknina je 100% přírodní produkt vyrobený pouze z ovesných otrub.

Během pár dnů jsem měla balíček doma – obsahoval 2 krabice ovesné vlákniny Cardio Well a také několik sáčků pivovarských kvasnic, které jsem také objevila na těchto stránkách. Kvasnice už používám delší dobu, ale ne od české firmy. Když jsem zjistila, že jsou z ČR, neváhala jsem ani chvilku.

 

Rozbalení:

Vláknina je zabalená v krásné krabičce. Uvnitř je pak dóza s vlákninou. Součástí balení je i plastová odměrka, kterou budete vlákninu odměřovat. První, co mě napadlo je, jak krásné balení je. Jak krabice tak dóza s vlákninou. Výrobce musím opravdu pochválit – obrázky na krabici, balení, odměrka…moc se jim to povedlo. Vlákninu jsem rovnou šla ven nafotit a protože v baráku nebydlíme sami, kolovala vláknina během chvilky celou rodinou. Vznikl takový diskuzní kroužek o vláknině a k čemu je dobrá:-D. Všem se hrozně líbil obal vlákniny a zaujal je i samotný produkt. Neznali ho, ale říkali, že by ho chtěli také vyzkoušet. Možná to bude i tím, jak jsem všem vysvětlila proč mě vláknina zaujala a proč je dobré ji začít používat:-).

Samotná vláknina je velice jemný prášek. To beru jako velkou výhodu, protože se krásně rozpustí a nebudu mít v jídle nebo nápoji kousky. Kdysi jsem používala jinou vlákninu a u té mi právě nevyhovovaly kousky, které mě dusily a ještě měly nepříjemnou chuť. Ovesná vláknina je bez chuti i vůně, to je pro mě hodně důležité. Díky neutrální chuti neovlivní chuť jídla, do kterého ji přidáte a je vhodná do sladké i slané kuchyně. Přidat ji můžete prakticky do čehokoliv – jídel i nápojů.

 

Složení:

Vláknina je vyrobená z ovesných otrub. Obsahuje až 52% vlákniny z toho 28% rozpustné vlákniny ve formě beta glukanu.

 

Výhody:

  • 100% přírodní produkt
  • Obsahuje pouze ovesné otruby
  • Bez vůně i chuti (neovlivní chuť jídla či nápoje)
  • Napomáhá pomalejšímu uvolňování energie z potravy a tím prodlužuje pocit sytosti. 
  • Denní dávka je 21 gramů, což jsou pouze 2 odměrky. 
  • Beta-glukan funguje také jako prebiotikum. Je fermentován v tlustém střevě a tím pozitivně ovlivňuje růst užitečných střevních bakterií. 
  • Dá se přidat do pomazánek, nápojů nebo mléčných výrobků 

 

Dávkování:

Doporučené denní dávkování je 21 gramů, tedy 2 odměrky. Dávám si ji ráno do pití nebo jídla a pak další odměrku navečer. Snažím se dodržet denní dávku. Přidávám jí do toho, co mám zrovna po ruce:-).

Společně s vlákninou je nutné dodržovat pitný režim.

 

Hodnocení:

Dnes je to rovný měsíc, co vlákninu používám. První, čeho jsem si všimla je pocit nasycení po delší dobu. Nemám po jídle tak brzo hlad. Cítím se plná déle. Uvidíme, jestli se to projeví na váze (to by bylo prima:-).

Vlákninu mohu přidat kamkoliv – do pití, sladkých i slaných jídel, kaší, cereálií, pomazánek, palačinek, polev… Stačí přidat vlákninu, promíchat a je to. Ani o ní v jídle nevíte. To mi vyhovuje, protože kdyby měla nějakou chuť, mohlo by to dost zúžit možnosti, kam ji přidat.

Hlavně jsem ráda, že dělám něco pro své zdraví. Vím, jak je konzumace vlákniny důležitá a co může její nedostatek způsobit. Takhle mám jistotu, že za den sním potřebné množství vlákniny.

S vlákninou jsem tedy velice spokojená. Chválím formu jemného prášku, který se ve jídle i nápoji krásně rozpustí. Také je pro mě velice důležitá neutrální chuť a vůně. Právě kvůli tomu se dá vláknina přidat do čehokoliv. Nemusíte jíst nebo pít něco navíc. Jen sníte svoji snídaňovou kaši nebo vypijete skleničku smoothie. To je super, ne?

Jsem ráda, že jsem tuto vlákninu objevila. Určitě ji budu používat i nadále. Postupně vám budu zásobovat recepty, do kterých jsem vlákninu použila. Můžete se nechat inspirovat anebo vymyslet jiné:-).

 

Kde vlákninu koupit?

Na stránkách www.pangamin.cz. 1 krabice stojí 343 korun a je to 350 gramů. Nebo je na výběr dvojité balení s dopravou zdarma za 686 korun.

 

Už mám hotové první recepty, kde jsem vlákninu použila. Třeba se vám to bude hodit jako taková inspirace, kam si vlákninu můžete přidat:-).

 

  1. Banánové lassí s vlákninou: https://www.zijemehomemade.cz/bananove-lassi-s-ovesnou-vlakninou/

2. Jogurtové lassí: https://www.zijemehomemade.cz/jogurtove-lassi-s-kardamomem-2/

3. Mléko s datlemi a mandlemi: https://www.zijemehomemade.cz/indicke-mleko-s-datlemi-a-mandlemi/

4. Dvoubarevný tapioka puding: https://www.zijemehomemade.cz/dvoubarevny-tapioka-puding/

5. Ibiškový tapioka puding: https://www.zijemehomemade.cz/ibiskovy-tapioka-puding/

6. Kávový chia puding: https://www.zijemehomemade.cz/kavovy-chia-puding-se-slehackou/

7. Tvarohové lívance: https://www.zijemehomemade.cz/tvarohove-livance/

 

8. Borůvková nice cream – recept

9. Borůvkový koktejl  (recept)

10. Slunečnicové mléko – recept