Vypadá to, že období chřipek je tady a proto se dneska podíváme na to, jak se před ní chránit. Hodně lidí v tomto období vykoupí lékárnu a začne preventivně užívat různé vitaminy a jiné doplňky stravy. Někdy se to bohužel nepovede a ať se snažíte, jak se snažíte, přesto onemocníte. Antibiotika se na chřipku nedávají, proto si s ní naše tělo musí poradit samo. Připravila jsem si pro vás mé tipy, jak neonemocnět, které mám vyzkoušené.

U nás to bylo vždycky tak a určitě je to tak i ve všech rodinách, že jak něco chytil jeden, chytili to všichni (nejhorší je, když se jedná například o střevní chřipku a doma máte jeden záchod). Já jsem se narodila jako velmi nemocné dítě, poprvé jsem onemocněla pár dnů po po rodu. Měla jsem těžkou spálu a do toho jsem chytila pořádnou alergickou reakci na penicilin. Pokračovalo to několika chřipkami, angínami, zápaly plic i průdušek ročně. Ve škola jsem neměla moc dobré známky, protože jsem ani nestihla dopisovat sešity. Naštěstí jsem bydlela v paneláku, kde měl ordinaci doktor, takže jsem to měla kousek:-).

Když jsem se odstěhovala od rodičů, postupně jsem začala žít zdravěji. Tedy hned po odstěhování to byla spíše taková známka punku – nejlevnější pizza ohřátá v mikrovlnce, rohlík s vysočinou atd., ale pak už jsem se polepšila. Začala jsem jíst zdravěji, než jsem jsem kdy jedla. Jednoho dne jsem si uvědomila, že už nejsem tolik nemocná. Očividně to zabralo. Postupně jsem se začala zajímat o přírodní medicínu. Ještě se musím hodně učit, přesto už vím, po čem sáhnout při různých nemocech a zdravotních problémech. Antibiotika užívám, pokud jsou nutná. Jinak volím přírodní medicínu a hlavně sázím na prevenci.

Prevence může hodně věcí vyřešit, proto ji rozhodně nepodceňujte. Protože když budete na nemoc připraveni, bude vaše tělo odolnější. Připravila jsem si pro vás seznam všeho, co mi pomohlo a co zabírá. Radši jsem to sem vypsala všechno, ať si můžete vybrat.

 

Panáčky na posílení imunity:

Panáky na posílení imunity (nealko)

Kurkumové šoty piju v chladných měsících každý den. Připravím si je na několik dní dopředu a ráno si dám malého panáčka. ODKAZ

Zázvorový med:

Zázvorový med ze sušeného zázvoru

Zázvorový med si namíchám začátkem podzimu. Každý den si pak dám lžičku nebo dvě. Je skvělý jako prevence i na úlevu od příznaku chřipky. Med a zázvor nikdy nezklamou. RECEPT

 

Kurkumové mléko

Kurkumové laté

V Čechách máme zázvorový čaj, v Indii zase kurkumové mléko. Většinou se mu ale říká Zlaté mléko (Golden milk). Jedná se o mléko ohřáté s kurkumou a zázvorem. Pro posílení účinku přidejte špetku mletého černého pepře. Pepř totiž zesiluje účinek kurkumy. Chuť pepře není v mléku cítit. Chuť zlatého mléka je úžasná, pila bych ho i kdyby zdravé nebylo. Kurkuma je silné přírodní antibiotikum, v boji s chřipkou je velice účinná. Mléko je také dobré na trávení, žaludeční problémy nebo nespavost. Na stránkách mám zatím recept jen na kurkumové laté. Složení je stejné jako u zlatého mléka, jen je vylepšené mléčnou pěnou. ODKAZ

Horké nápoje a čaje od Everest Ayurveda:

Tohle je jediné, co kupuji a nepřipravuji si sama. Je to proto, že jsem se přesvědčila o účinnosti těchto bylinných produktů. Jedná se o směsi himalájských bylin, které se ručně sbírají i sušší v Nepálu. Vše je nedotknuté pesticidy. Ohledně chřipky bych chtěla vyzdvihnout horké nápoje z ovoce amalaki. Je to ovoce s několikanásobně vyšším obsahem vitaminu C a dalších prospěšných látek. Na výběr je několik příchutí: doporučuji zázvor. Nápoj stojí 109Kč a uděláte z něj 50 nápojů. Nápoje piju horké anebo si je přidám do smoothie. Z čajů je vynikající čaj Manjista (ODKAZ) a nebo rovnou kůra na posílení imunity (ODKAZ) skládající se z dvou bylinných elixírů, čaje a sušeného amalaki.

 

Pálivé jídlo

Dále se snažím v zimě jíst pálivější jídla. Každý den si do jídla přidám trošku kajenského pepře, chilli nebo pokrájené chilli papričky. Chilli papričky obsahují kapsaicin, který posiluje obranyschopnost vašeho těla. Pro posílení imunity jezte trošku chilli každý den.

Nestresovat se a dobře spát

Stres nebo špatný spánek napomáhá k tomu, abyste onemocněli. Tělo oslabuje a snáze tak něco chytí. Snažte se denně chodit spát ve stejnou dobu a spěte 7-8 hodin. Ohledně stresu mi dost pomáhá ranní meditace a cvičení jógy. Po probuzení si sednu na postel, pustím si zvuky přírody nebo jinou hudbu a soustředím se na dýchání. Nejlépe se medituje po ránu, kdy člověk nemá plnou hlavu různých starostí a informací. Nejlepší je meditovat dvakrát-jednou ráno a jednou po práci. Meditace po příchodu z práce vám pomůže usnout klidným spánkem.

Nemůžete usnout? Běžte se na chvilku projít ven, čerstvý vzduch vám pomůže. Nebo si uvařte hořké mléko se špetkou muškátového oříšku. Má uklidňující účinky. Stejně tak pomáhá i meduňkový čaj.

Želé bonbony na posílení imunity

Kurkumový gumový medvídci

Gumový medvídci na chřipku? Ano, čtete správně. Najdete v nich kurkumu, med a pomerančovou šťávu. Jsou skvělé na posílení imunity a také na klouby (a taky moc dobré). ODKAZ. Mám je připravené v mrazáku a každý den jich pár sním.

Džusy plné vitaminů

Pomerančový džus se zázvorem

Aby byla vaše imunita silná, je potřeba jíst pravidelně ovoce a zeleninu. Pro doplnění vitaminů jsou ideální džusy. Dostanete do sebe mnohem více ovoce/zeleniny, než byste snědli. Výborný je třeba tento džus z pomeranče a zázvoru:   ODKAZ  V zimě tolik ovoce ani zeleniny nesníme. Džusy jsou skvělou příležitostí, jak to napravit.

 

Ovocné vody

Ovocná voda: citrón a zázvor

Ovocné vody jsou další možností, jak se chránit proti chřipce. Připravit si je můžete večer a pití na druhý den máte připravené. Chutnají výborně a je jich tolik na výběr. Na chřipku doporučuji tuto ovocnou vodou: ODKAZ anebo vodu zázvorovou: ODKAZ

Citrónová voda s kurkumou: Ochucené vody můžete střídat. Taky je střídám, ať nepiju každý den to samé. Výborná je i citrónová voda s kurkumou. Citrón má vysoký obsah vitaminu C a kurkuma je přírodní antibiotikum. ODKAZ

Med s kurkumou a zázvorem:

Med s kurkumou na kašel i nachlazení

Med je zdravý sám o sobě. Když do něj přidáte pár dalších účinných surovin, bude ještě zdravější. Tento med obsahuje kurkumu, zázvor a skořici. Posiluje imunitu, ulevuje od kašle i nachlazení. ODKAZ

 

Medový sirup

Medový sirup na kašel a nachlazení

Skvělý je také medový sirup. Kombinace medu, kajenského pepře, zázvoru a kurkumy je velice účinná na chřipku, nachlazení, bolest v krku i na posílení imunity. Užívám ho preventivně anebo při nemoci. ODKAZ

 

Smoothie:

Před chřipkou se můžete bránit i pomocí smoothie. Hodně používám kurkumu, zázvor, citrón, kajenský pepř a vše, co posiluje imunitu.

Nejraději mám tyto dvě:

Kurkumové smoothie s mákem: ODKAZ

Kurkumové smoothie s mákem

Kurkumové smoothie s ghí: ODKAZ

Kurkumové smoothie

 

Používejte kurkumu a zázvor v jídle:

Kurkuma a zázvor jsou pro mě číslo jedna v boji proti chřipce. Jsou to přírodní antibiotika a velice účinná. Proto se je snažím přidávat i do jídel. Tady je pár receptů (brzy přidám další):

Mrkvová polévka s čerstvou kurkumou: ODKAZ

Kurkumová rýže: ODKAZ

Zázvorový čaj s kurkumou:

Zázvorový čaj s kurkumou

Zázvorový čaj mi mám ze všech čajů nejraději. Přidala jsem do něj i kurkumu, ať chřipka nemá žádnou šanci:-):ODKAZ

Otužování:

Tak v téhle oblasti ještě praxe trochu pokulhává. V zimě se pořád klepu jako osika, proto je pro mě otužování za trest. Jednu zimu jsem to ale vydržela a i když jsem v zimě několikrát vyběhla ven jen v tričku, což je pro mě jistá nemoc a neonemocněla jsem. Budu se k tomu muset vrátit. Nedávno jsem se dozvěděla o metodě Wima Hofa, nebo ho možná znáte pod přezdívkou Ledový muž. Hlavním pilířem této metody je otužování. Shlédla jsem jeho online kurzy a rady, jak s otužováním začít. Můžete si přečíst nebo poslechnout vše, o tom jak otužování pomáhá tělu (a nejen s imunitou). Pokud chcete s otužováním začít, doporučuji začít postupně. Nejdřív nohy a v dalších dnech postupovat výše. Další dny pak prodlužovat čas studené sprchy. Začněte od studenější sprchy a postupně můžete teplotu ubírat.

 

 

Tak to by bylo prozatím všechno. Doufám, že jsou pro vás tyto tipy užitečné. Dříve jsem byla hodně nemocná a už nechci, aby se to vrátilo. Proto se snažím nezanedbat prevenci a chráním se. Receptů na posílení imunity je hodně, každý máme ten svůj osvědčený. Kdybyste měli nějaký zajímavý tip, budu ráda, když mi ho napíšete do komentáře. Ráda se naučím něco nového:-)

 

Přeji vám všem krásný den a ať se vám chřipka vyhne obloukem.

Verča